ROK SZKOLNY 2017/2018

Wszystko się zaczęło, gdy skończył się czas...

    Pod koniec roku szkolnego, spędziliśmy z sobą sporo czasu. W połowie czerwca wybraliśmy się na film "Bella i Sebastian 3" . We wtorek, 20 czerwca, wędrowaliśmy wraz z uczniami z innych klas do Lasku Dębińskiego w ramach Szkolnego Rajdu. W środę graliśmy wspólnie w różne gry planszowe, które przynieśliśmy z domu, po czym zajadaliśmy się pączusiami, lodami, rogalikami. Wystarczyło nam jeszcze czasu na szaloną zabawę "Zaklepany" na parkurze. W czwartek oglądaliśmy fragmenty filmu "Podaj dalej", graliśmy, objadaliśmy się słodkościami, a następnie bawiliśmy na placu zabaw nieopodal szkoły.

   I było nam tak dobrze razem. Nowy rozdział opowieści o klasie czwartej d, w którym zauważamy się, cenimy, dbamy o siebie, uśmiechamy i współpracujemy. Nareszcie było nam tak wspaniale! Mogło by już tak zostać! Ale skończył się czas. Koniec roku szkolnego: dzień 22 czerwca 2018. No cóż, niech ten koniec będzie początkiem nowej, uśmiechniętej, zgranej, wspaniałej klasy. Klasy, która zdobyła III miejsce w turnieju SUPERKLASA 2017/2018.

_________________________________________________________________________________

Kórnik w maju

    W Arboretum Kórnickim w maju jest naprawdę pięknie. Zieleń, kwitnące krzewy i drzewa tworzą niepowtarzalny klimat. Wybraliśmy się tam na zieloną lekcję i uczyliśmy rozpoznawania gatunków roślin. Poczuliśmy też zapach wakacji, który pojawił się podczas beztroskiego spaceru promenadą nad Jeziorem Kórnickim. Kumkały żaby, śpiewały ptaki, powiewał delikatny wietrzyk. Gdy dotarliśmy do domu, gdzie urodziła się noblistka Wisława Szymborska, na chwilę musieliśmy przypomnieć sobie o szkole, ponieważ uczyliśmy się na pamięć nazwisk wszystkich noblistów polskich. Przy ławeczce Wisławy Szymborskiej z kolei posłuchaliśmy wiersza poetki "Kot w pustym mieszkaniu" i odpowiadaliśmy na pytania dotyczące tego wiersza. Potem znów spacerowaliśmy. Od lodziarni do lodziarni. To był wspaniały dzień!

_________________________________________________________________________________

Kwiecień - plecień w naszej klasie

     Zgodnie z ludowym przysłowiem, w kwietniu przeplata się zima z latem. W naszej klasie w tym miesiącu było i sportowo, i smacznie, i ekologicznie, i kulturalnie. Niezwykła przeplatanka.

Byliśmy w Teatrze Animacji na "Bajce o szczęściu", którą gorąco polecamy! Szaleliśmy na kręgielni! Potem zajadaliśmy się pizzą. Przygotowywaliśmy zdrowe przekąski na godzinie wychowawczej w ramach Dnia Ziemi. A ostatniego dnia kwietnia sprzątaliśmy tereny spacerowe niedaleko szkoły.

Czy w maju będzie jak w raju?

_________________________________________________________________________________

Oczekiwanie na wiosnę zakończone

Jeszcze nie tak dawno robiliśmy czapki Mikołajów, śpiewaliśmy "Jest taki dzień" i składaliśmy sobie świąteczne życzenia.

Jeszcze nie tak dawno wykonywaliśmy wspólnie kolaż "Odliczamy do ferii".

Jeszcze nie tak dawno zajadaliśmy sie pączkami w Tłusty Czwartek, przeżywaliśmy Rekolekcje
i oglądaliśmy w kinie H
elios film "Cudowny chłopak".

Aż tu nagle w kalendarzu pojawia się "początek astronomicznej wiosny"!

Na gazetce ściennej w naszej sali już od dwóch tygodni wiszą kolorowe prace - "Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!".

Oczekiwanie na wiosnę zakończone. Teraz wypatrujemy promieni słonecznych:)

_________________________________________________________________________________

Było ciepło, słodko i aromatycznie...

    Naprawdę tak było. W pierwszy dzień zimy, kiedy za oknem można było zobaczyć nieustannie siąpiący deszcz, wybraliśmy się do Palmiarni Poznańskiej. To miejsce, zwłaszcza zimą jest wyjątkowe, bo możemy przenieść się do lasu tropikalnego, na sawannę i do strefy śródziemnomorskiej. Dodatkowym atutem naszej wycieczki była sympatyczna i bardzo zaangażowana pani przewodnik, która przeniosła nas do ciepłych krajów nie tylko za pomocą opowieści o roślinach. Pozwoliła każdemu dziecku powąchać liście eukaliptusowe, korę cynamonu, laskę wanilii i ziele angielskie, przygotowała do posmakowania wiórki kokosowe, cukier palmowy, trzcinowy, cynamonowy, pomarańczowy, a także płatki z czekolady. Mogliśmy nakarmić ryby, przywitać się z arami, obejrzeć wielką żabę, jaszczurki, pytona. Mieliśmy też czas na śniadanko w wyjątkowym miejscu, a także możliwość zakupienia nietuzinkowych upominków jak szyszki pinii, kuleczki z bawełny czy liście magnolii. W czasie wycieczki pracowaliśmy też nad zadaniami przyrodniczymi i matematycznymi. To był wspaniały przedświąteczny dzień, a wycieczka była prezentem gwiazdkowym od  rodziców uczniów z klasy 4d.

_________________________________________________________________________________

35. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

    Nie zabrakło tam 4d! Wybraliśmy się w czwartek, 7 grudnia 2017. Obejrzeliśmy film produkcji brazylijskiej "Na kółkach". Po projekcji mogliśmy zadawać pytania reżyserowi tego filmu, panu Mauro D'Addio. I film, i spotkanie z reżyserem były dla nas ciekawym doświadczeniem.

_________________________________________________________________________________

Co robili uczniowie 4d w Sali Białej w Urzędzie Miasta przy Placu Kolegiackim w Poznaniu?

     Paweł Lasak i Jakub Nowakowski zostali laureatami III edycji konkursu "Bądź EKO POZNANIAKIEM". Stworzyli film "Zostań Eko Bohaterem", w którym pokazali jak prawidłowo segregować śmieci, żeby stały się one surowcami do powtórnego przetworzenia. Uzyskał on taką liczbę głosów, że chłopcy z 4d zostali nie tylko Eko-Bohaterami, ale i laureatami tego konkursu. Ich filmik będzie można obejrzeć na monitorach w komunikacji miejskiej. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 7 grudnia br. w Urzędzie Miasta Poznania, uczestniczyli w niej dyrektorzy firm GOAP, fb Serwis, wiceprezydent Poznania, a także dyrektorzy i nauczyciele szkół, w których uczą się zdobywcy nagród.

Gratulacje!!! Życzymy dalszych sukcesów!

_________________________________________________________________________________

Dzień Dziewczynki w Katarzynki

    Już we wrześniu, postanowiliśmy obchodzić Dzień Dziewczynki w Katarzynki (Katarzynki – polski zwyczaj świąteczny, męski odpowiednik andrzejek, w nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej). Ostatecznie świętowaliśmy w Barbórkę. W tym dniu, na godzinie wychowawczej, dziewczęta z 4 d przechodziły "próbę księżniczki". Musiały udowodnić, że potrafią chodzić w linii prostej z książką na głowie, narysować kota z zamkniętymi oczami, odpowiedzieć prawidłowo na kilka pytań, a także współpracować ze sobą i stanąć wspólnie na dwóch kartkach papieru formatu A4. A wszystko po to, żeby dostać dyplomik, życzenia, diadem księżniczki i lizaka.

Było warto!

_________________________________________________________________________________

Opowieści obrazów

    Kolejna wycieczka naszej klasy odbyła się 28 listopada br. Dojechaliśmy tramwajem na Plac Wolności i zobaczyliśmy bielusieńki diabelski młyn, karuzele i stragany. Mieliśmy szczęście, mogliśmy spokojnie pospacerować, nikt jeszcze o tej porze nie sprzedawał na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Atmosferę świąt poczuliśmy też wchodząc do Galerii MM. Piękne dekoracje i światełka sprawiły, że na chwilę zapomnieliśmy, po co tu jesteśmy. Oczom naszym pokazała się w końcu kręgielnia. No i się zaczęło. Szaleństwo. Ale po zabawie przyszedł czas na naukę. Spacerkiem udaliśmy się do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną "Opowieści obrazów". Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przenieśliśmy się w świat legend, baśni, a także prawdziwych historii. Na koniec rysowaliśmy pastelami nasze ulubione bajki. Poczuliśmy przez chwilę świąteczny błogostan...

_________________________________________________________________________________

Uczymy się też poza szkołą!

       W przepiękny jesienny dzień z samego rana, uczniowie 4d wyruszyli na lekcję przyrody przygotowaną przez studentów Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Zanim jednak wyruszyli, dowiedzieli sie, że mają do zrobienia zadania matematyczne ( i nie tylko matematyczne) na trasie do uczelni wyższej, ponieważ dostali karty do gry terenowej. Musieli np. policzyć ludzi na przystanku i napisać, ile brakuje do 100 albo odszukać nr autobusu i obliczyć, ile zostanie po odjęciu go od 10.000... Po dotarciu na miejsce, okazało się, że będą grać dalej, tym razem w grę hydrologiczną, a przy okazji przyswajać nowe pojęcia związane z wodą i akwenami wodnymi.  Kolejną atrakcją był spacer do ogródka meteorologicznego. Tam czwartoklasiści poznawali urządzenia i zagadnienia związane z pogodą. Ostatnim punktem programu były zajęcia z zagospodarowania przestrzennego. Uczniowie z 4d musieli wcielić się w skórę emerytów, przedsiębiorców, rodzin z dziećmi, uczniów i zaplanować przestrzeń wyłącznie dla danej grupy. Na końcu zaprezentowali swoje pomysły. W drodze powrotnej trzeba było zanotować jeszcze nazwy widzianych z okna tramwaju zabytków, osiedli, budynków. Nie było łatwo! Dzień pełen wrażeń, ale główka cały czas pracowała!

07.11.2017

_________________________________________________________________________________

Październik miesiącem świętowania

    W październiku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej (13.10.17) i Tydzień z Patronem (16-20.10.17). Wyjechaliśmy do teatru na Scenę Wspólną Łejery, aby obejrzeć spektakl "Olbrzymek" (24.10.17). Posłuchaliśmy w naszej szkole koncertu z gitarą w roli głównej w wykonaniu Lubuskiego Biura Koncertowego (25.10.17). Były kwiatki i czekoladki, portrety (portret wychowawczyni 4d wykonały Zuzanna Kamińska i Maria Grygiel) i autoportrety (uczniowie wykonali autoportrety w strojach z czasów Stefana Batorego), spotkanie ze sztuką i kulturą. W naszych wspomnieniach pozostanie też szalony przejazd tramwajem linii 4, który mknął niczym kolejka górska, wypchany po brzegi uczniami klas czwartych, pragnących dojechać na przedstawienie teatralne:-)

_________________________________________________________________________________

Test na dżentelmena w 4d

      Chłopcy z klasy 4d z okazji swojego święta brali udział w grze "Test na dżentelmena". Jej celem było zdobycie legitymacji dżentelmena. Ale nie było to łatwe, gra miała kilka poziomów. Na samym początku kandydaci dowiedzieli się kim z definicji jest dżentelmen, czego nie robi, a od czego się nie wzbrania, dlatego bez zarzutu pokonali pierwszy level, mianowicie założyli elegancką muchę. Potem były małe schodki, bo oprócz testu z wiedzy ogólnej, musieli wykazać się znajomością savoir vivre. Nie każdy wiedział, że to nie chłopiec podaje rękę dziewczynie w czasie przywitania. Przyszli dżentelmeni musieli też zaśpiewać znany przebój muzyczny i wykonać pompkę, pokazać jak wspinają się po linie, a także bez skwaszonej miny, wypić sok z cytryny. Opłacało się! Zdobyli legitymacje i zostali zaproszeni przez koleżanki z klasy na słodki poczęstunek. To była bardzo wesoła lekcja.

Elżbieta Gierlińska