Biblioteka

________________________________________

8 MAJA DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja biblioteka zorganizowała dla uczniów naszej szkoły poczęstunek oraz pogadankę dla dzieci szczególnie zainteresowanych tematyką. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza, mogły zadawać pytania na temat możliwości uzyskania kwalifikacji do wykonywania tego zawodu.  Celem j akcji było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zwrócenie uwagi na korzyści płynące z czytania oraz zachęcenie uczniów do systematycznego odwiedzania biblioteki szkolnej.
 

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie słodkości, które umiliły uczniom  odwiedziny w bibliotece w tym szczególnym dla nas bibliotekarzy dniu.

________________________________________

21 MARCA DZIEŃ POEZJI

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Jest to święto  ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

My również postanowiliśmy docenić poetyckie talenty i zorganizowaliśmy w bibliotece konkurs recytatorski.

Uczniowie z wielką odwagą reprezentowali swoje talenty recytatorskie i aktorskie. W wiosenny nastrój wszystkich słuchaczy wprowadziła kolorowa dekoracja oraz rekwizyty małych mówców. Uczniowie recytowali wiersze swoich ulubionych twórców. Znaleźli się wśród nich m.in.: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Wanda Chotomska. Rywalizacja była zacięta i wyłonienie zwycięzców poprzedziła burzliwa dyskusja. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:

Jakub Nowakowski, Antonina Oleksyn, Paweł Lasak i Zofia Palpuchowska.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

________________________________________

CZYTANIE NA ŚNIADANIE   luty - marzec 2019

Cele:

Rozwijanie aktywności czytelniczej.

Promowanie czytania jako drogi twórczego rozwoju.

Przybliżanie utworów polskich i światowych twórców.

Rozwijanie  współpracy między różnymi środowiskami czytelniczymi.

Uczennice kl. 6b Antonina, Wiktoria, Michalina przez 2 miesiące, zawsze w środę,  spotykały się z kl.1 i dzień rozpoczynał się od czytania wybranej lektury. Uczniowie, za uważne słuchanie,  otrzymywali  literki, które wklejali do dzienniczków. Hasło  KSIĄŻKA było "biletem"  do pasowania na czytelnika.

________________________________________

Dzień Dinozaura

Jak co roku 26 lutego  obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Dinozaura. Z tej okazji w bibliotece uczniowie zapoznali się z ciekawymi informacjami dotyczącymi dinozaurów, uczyli się  o tych niezwykłych  wymarłych gadach. Poznawali środowisko  ich życia podobne nieco dzisiejszych  lasów deszczowych,  dokonywali podziału na  gatunki mięsożerne i roślinożerne,  odkrywali tajemnice budowy dinozaurów np. do czego Ankylozaurowi służył ogon w kształcie maczugi lub jaka rolę spełniała kryza u Triceratopsa. Dzieci Obejrzały film o dinozaurach, poznały jak wyglądała  Ziemia w czasie jury i kredy czyli w czasie kiedy żyły dinozaury. Na tej podstawie utworzyli piękne prace plastyczne przedstawiające sylwetki dinozaurów lub wymyślali własne dinozaury.  W trakcie realizacji zajęć uczniowie chętnie przeglądali książki tematyczne.

________________________________________

Akcja czytelnicza- "Przyłapani na czytaniu"

    Przez cały luty miała miejsce akcja czytelnicza pod hasłem „Przyłapani z książką". 
Polegała ona na obserwowaniu uczniów, którzy w wolnej chwili, na przerwach czytają dowolne  książki i zostali „przyłapani na czytaniu” poprzez zrobienie zdjęcia.

       Niektórzy uczniowie  lubią  czytać książki z zamiłowania, a niektórzy z obowiązku, ale chwali się każdą formę czytania. Akcja miała na celu zachęcać do sięgania po książkę i udowodnić, że czytanie może być świetną rozrywką. Chcieliśmy przypomnieć jaką satysfakcję może dać szperanie między regałami w księgarni czy bibliotece, trzymanie w dłoni książki i odkrywanie z nią nowej, nieznanej rzeczywistości. Podczas tej akcji wytypowani łącznicy z biblioteką uczestniczyli w  cotygodniowych spotkaniach w bibliotece

Bardziej cieszy nas  widok ucznia z książką w dłoniach -  niż ze smartfonem!!!

Przyłapani  na czytaniu uczniowie są  dowodem na to, że tak naprawdę „czytanie nie boli”, a może stać się przyjemnością i pomóc w zdobywaniu wiedzy.


 

________________________________________

28 lutego 2019 klasa 2 b odwiedziła FILIĘ BIBLIOTEKI RACZYŃSKICH. Uczniowie wzięli udział w zajęciach popularyzujących czytelnictwo, zapoznali się z księgozbiorem  oraz wykonali piękne zakładki do książek.

________________________________________

PRZYTULANIE BIBLIOTEKARZA, NIETYPOWE ŚWIĘTO?

Kalendarz dni nietypowych zaskakuje swoją różnorodnością. Jednym z nich jest Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza. Tak obchodzono go w Szkole Podstawowej nr 20.

________________________________________

ORIGAMI W BIBLIOTECE

   Dnia 5 lutego 2019 r. miłośnicy niełatwej sztuki składania papieru z Kółka Czytelniczego wzięli udział w  zajęciach orgiami, które prowadziła Hania - uczennica klasy 3a.  Podczas zajęć uczniowie mogli przekonać się, że z papieru można „wyczarować” prawie wszystko. Za pomocą starej sztuki tworzenia bardzo różnych rzeczy jedynie z kartki papieru, nasi uczestnicy stworzyli  zakładki do książek, foki, gołąbki, kubeczki i inne cuda.

________________________________________

   21 grudnia 2019  bibliotekę odwiedził GWIAZDOR z workiem prezentów, były tam książki i słodycze. Dzieci bardzo ucieszyły się z wizyty Mikołaja  oraz niespodzianek. Zrobiliśmy sobie zdjęcia niecodziennym gościem oraz śpiewaliśmy kolędy.

________________________________________

    W okresie Świąt Bożego Narodzenia, przed przerwą świąteczną w bibliotece przeprowadzono akcję propagującą czytelnictwo:  „Zrób sobie prezent – wypożycz książkę na święta”. Panie bibliotekarki proponowały czytelnikom pozycje o tematyce bożonarodzeniowej, jak również liczne nowości wydawnicze, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Życzymy miłej lektury!

________________________________________

KONCERT JESIENNY DLA DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 113

27 listopada gościliśmy w bibliotece dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 113 . Klasa 1a wraz z wychowawczyniami  zaprezentowała swoje umiejętności aktorsko- wokalne w przepięknym programie artystycznym pt. „Koncert jesienny”. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały tańce, wysłuchały piosenek i recytacji wierszy w wykonaniu Pierwszoklasistów. Była to doskonała okazja ,aby odwiedzić naszą  szkołę, do której być może będę za rok uczęszczać, jak również poznać miejsce takie jak biblioteka, w którym kilkoro dzieci było po raz pierwszy. Serdecznie dziękujemy klasie 1a , Pani Edycie i Patrycji za przygotowanie występu i czekamy na kolejne zaproszenie!

________________________________________

27 listopada 2018 roku uczniowie kl. 6d uczestniczyli w spotkaniu  z Joanną Jodełką -  pisarką związaną z Poznaniem, która tworzy  powieści kryminalne. Autorka  opowiedziała  o swoim życiu,  zafascynowaniu historią sztuki  oraz  procesie twórczym. Przedstawiła nową powieść  „2 miliony za Grunwald”, która  jest inspirowana okupacyjnymi losami  obrazu „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

                W czasie spotkania była też swobodna rozmowa z uczestnikami na temat zainteresowań uczniów, prezentacja talentów oraz wspólne zdjęcia, autografy i słodkie co nieco.

 

________________________________________

26 listopada Dzień Pluszowego Misia.

Z tej okazji do biblioteki zaproszone zostały klasy: 0, 1a, 1b,1c, 1d.

Na jeden  dzień biblioteka zamieniła się w Misiolandię. Były pluszaki,  książki  z  misiami  bajkowymi   i misiami  prawdziwymi- niedźwiadkami. Na uczniów czekał duży, duży, duży miś biblioteczny, witał każdego ucznia i jego ulubionego  pluszaka. Dzieci poznały  historię powstania pluszowego misia, a potem opowiadały, po co jest potrzebny miś i rozwiązywały zagadki o znanych bajkowych postaciach.

         Następnie zebrani wysłuchali  informacji o życiu niedźwiedzi i odpowiadali na pytania konkursowe.  Zabawa i śmiech towarzyszył konkurencji zjadania miodu z talerzyka.  Każde dziecko otrzymało „ małe co nieco”, czyli misiowe ciasteczka, zakładkę do książki, plakietkę PRZYJACIEL MISIA. Uśmiech, radość i dobra zabawy to wyznaczniki spotkania.

Na zakończenie dla chętnych został ogłoszony konkurs na wykonanie misia, który zamieszka w bibliotece. Można go  zrobić z różnych materiałów, np. z włóczki, masy solnej, pudełek, waty, ścinków materiałów, plasteliny, skarpety, itp.

________________________________________

20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w bibliotece szkolnej rozmawialiśmy na temat praw dzieci, odczytaliśmy fragmenty Konwencji  Praw Dziecka, a następnie dzieci bardzo żywiołowo opowiadały  o swoich przemyśleniach  na temat przeczytanego tekstu. 

________________________________________

16 listopada obchodzimy Dzień Tolerancji. Z tej okazji uczniowie odwiedzili bibliotekę, gdzie zrealizowaliśmy lekcję na temat tolerancji, poszanowania godności człowieka oraz stereotypów. Klasa bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami na temat nietolerancji, zastanawiali się nad jej przyczynami, konsekwencjami i przede wszystkim sposobami zwalczania tego niebezpiecznego zjawiska. 

________________________________________

________________________________________

________________________________________

W bibliotece dzieje się;)

Wolontariat już ruszył;) Wiktoria z klasy 7a przeprowadziła w bibliotece warsztaty bransoletkowe z dziećmi ze świetlicy;)

________________________________________

Aktualności