Biblioteka

 

________________________________________

PRZYTULANIE BIBLIOTEKARZA, NIETYPOWE ŚWIĘTO?

Kalendarz dni nietypowych zaskakuje swoją różnorodnością. Jednym z nich jest Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza. Tak obchodzono go w Szkole Podstawowej nr 20.

________________________________________

ORIGAMI W BIBLIOTECE

   Dnia 5 lutego 2019 r. miłośnicy niełatwej sztuki składania papieru z Kółka Czytelniczego wzięli udział w  zajęciach orgiami, które prowadziła Hania - uczennica klasy 3a.  Podczas zajęć uczniowie mogli przekonać się, że z papieru można „wyczarować” prawie wszystko. Za pomocą starej sztuki tworzenia bardzo różnych rzeczy jedynie z kartki papieru, nasi uczestnicy stworzyli  zakładki do książek, foki, gołąbki, kubeczki i inne cuda.

________________________________________

   21 grudnia 2019  bibliotekę odwiedził GWIAZDOR z workiem prezentów, były tam książki i słodycze. Dzieci bardzo ucieszyły się z wizyty Mikołaja  oraz niespodzianek. Zrobiliśmy sobie zdjęcia niecodziennym gościem oraz śpiewaliśmy kolędy.

________________________________________

    W okresie Świąt Bożego Narodzenia, przed przerwą świąteczną w bibliotece przeprowadzono akcję propagującą czytelnictwo:  „Zrób sobie prezent – wypożycz książkę na święta”. Panie bibliotekarki proponowały czytelnikom pozycje o tematyce bożonarodzeniowej, jak również liczne nowości wydawnicze, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Życzymy miłej lektury!

________________________________________

KONCERT JESIENNY DLA DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 113

27 listopada gościliśmy w bibliotece dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 113 . Klasa 1a wraz z wychowawczyniami  zaprezentowała swoje umiejętności aktorsko- wokalne w przepięknym programie artystycznym pt. „Koncert jesienny”. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały tańce, wysłuchały piosenek i recytacji wierszy w wykonaniu Pierwszoklasistów. Była to doskonała okazja ,aby odwiedzić naszą  szkołę, do której być może będę za rok uczęszczać, jak również poznać miejsce takie jak biblioteka, w którym kilkoro dzieci było po raz pierwszy. Serdecznie dziękujemy klasie 1a , Pani Edycie i Patrycji za przygotowanie występu i czekamy na kolejne zaproszenie!

________________________________________

27 listopada 2018 roku uczniowie kl. 6d uczestniczyli w spotkaniu  z Joanną Jodełką -  pisarką związaną z Poznaniem, która tworzy  powieści kryminalne. Autorka  opowiedziała  o swoim życiu,  zafascynowaniu historią sztuki  oraz  procesie twórczym. Przedstawiła nową powieść  „2 miliony za Grunwald”, która  jest inspirowana okupacyjnymi losami  obrazu „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

                W czasie spotkania była też swobodna rozmowa z uczestnikami na temat zainteresowań uczniów, prezentacja talentów oraz wspólne zdjęcia, autografy i słodkie co nieco.

 

________________________________________

26 listopada Dzień Pluszowego Misia.

Z tej okazji do biblioteki zaproszone zostały klasy: 0, 1a, 1b,1c, 1d.

Na jeden  dzień biblioteka zamieniła się w Misiolandię. Były pluszaki,  książki  z  misiami  bajkowymi   i misiami  prawdziwymi- niedźwiadkami. Na uczniów czekał duży, duży, duży miś biblioteczny, witał każdego ucznia i jego ulubionego  pluszaka. Dzieci poznały  historię powstania pluszowego misia, a potem opowiadały, po co jest potrzebny miś i rozwiązywały zagadki o znanych bajkowych postaciach.

         Następnie zebrani wysłuchali  informacji o życiu niedźwiedzi i odpowiadali na pytania konkursowe.  Zabawa i śmiech towarzyszył konkurencji zjadania miodu z talerzyka.  Każde dziecko otrzymało „ małe co nieco”, czyli misiowe ciasteczka, zakładkę do książki, plakietkę PRZYJACIEL MISIA. Uśmiech, radość i dobra zabawy to wyznaczniki spotkania.

Na zakończenie dla chętnych został ogłoszony konkurs na wykonanie misia, który zamieszka w bibliotece. Można go  zrobić z różnych materiałów, np. z włóczki, masy solnej, pudełek, waty, ścinków materiałów, plasteliny, skarpety, itp.

________________________________________

20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w bibliotece szkolnej rozmawialiśmy na temat praw dzieci, odczytaliśmy fragmenty Konwencji  Praw Dziecka, a następnie dzieci bardzo żywiołowo opowiadały  o swoich przemyśleniach  na temat przeczytanego tekstu. 

________________________________________

16 listopada obchodzimy Dzień Tolerancji. Z tej okazji uczniowie odwiedzili bibliotekę, gdzie zrealizowaliśmy lekcję na temat tolerancji, poszanowania godności człowieka oraz stereotypów. Klasa bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami na temat nietolerancji, zastanawiali się nad jej przyczynami, konsekwencjami i przede wszystkim sposobami zwalczania tego niebezpiecznego zjawiska. 

________________________________________

________________________________________

________________________________________

W bibliotece dzieje się;)

Wolontariat już ruszył;) Wiktoria z klasy 7a przeprowadziła w bibliotece warsztaty bransoletkowe z dziećmi ze świetlicy;)

________________________________________

Aktualności