Uroczyste otwarcie Ratajskich Igrzysk Olimpijskich

Wiadomo już kto zapalił znicz na
Ratajskich Igrzyskach Olimpijskich

    IV Ratajskie Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się 17 września i potrwają do 28 września 2018r. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń sportowych na Ratajach, a nasza szkoła jest jej organizatorem. Ceremonia otwarcia RIO, to niezwykła lekcja historii dla ratajskich uczniów, przebiega jak na prawdziwych Igrzyskach Olimpijskich. Rozpoczęła ją defilada sportowców wszystkich szkół, którą kończyli gospodarze – uczniowie naszej szkoły, program artystyczny w wykonaniu gimnastyczek SP 6. Następnie wniesienie flagi olimpijskiej, przez mistrzynie Wielkopolski, uczennice Szkoły Salezjańskiej. Flagę na maszt wciągnął olimpijczyk – nasz nauczyciel Piotr Wiaderek. Emocje uczestników wzbudził uczeń niosący pochodnię z ogniem olimpijskim, to Kacper Filipczak, mistrz Polski z SP 20, następnie ogień powędrował w ręce kolejnego mistrza Polski z naszej szkoły Piotra Łuczaka. Kto zapalił znicz Ratajskich Igrzysk Olimpijskich? Piotr dobiegł do olimpijki z RIO de Janeiro, brązowej medalistki tegorocznych mistrzostw świata w rzucie młotem, Joanny Fiodorow, to ona rozpaliła płomień olimpijski nad Ratajami. W dalszej części uroczystości nastąpiło ślubowanie zawodników i sędziów. W imieniu zawodników ślubowanie złożyła Nadia Staniszewska uczennica SP 20, a w imieniu sędziów przysięgę sędziowską złożył Marek Schmidt. Igrzyska oficjalnie otworzył zastępca Prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

RIO przyciąga nie tylko uczestników i kibiców, zawsze swą obecnością zaszczycają Rataje olimpijczycy i wybitni sportowcy, w tym roku byli z nami:

Szymon Ziółkowski (lekkoatletyka – rzut młotem), Joanna Fiodorow (lekkoatletyka – rzut młotem), Jan Szymański (łyżwiarstwo szybkie), Marcin Urbaś (lekkoatletyka – bieg 200 m), Piotr Wiaderek (lekkoatletyka – bieg na 400 m.), Magdalena Kemnitz – Kaczmarek (wioślarstwo), Dawid Grabowski (wioślarstwo), Wincent Łubniewski (kajakarstwo), Artur Kujawiński (ultramaratończyk).

    Nic tak skutecznie nie kształtuje osobowości jak rzetelnie, konsekwentnie uprawiany sport, wierzymy, że nie jeden uczeń „Dwudziestki” z Ratajskiej Olimpiady dotrze na prawdziwe Igrzyska Olimpijskie, mówili obecni na inauguracji RIO olimpijczycy, rozdawali autografy i życzyli uczniom powodzenia. Powtarzali, że trzymają kciuki za wszystkich uczestników RIO!

    Rywalizacja przedszkolaków już za nami. 17 września 250 z nich odebrało złote medale RIO. Od 18 września ruszają zmagania młodych sportowców – ratajskich olimpijczyków. Będą emocje, rywalizacja w duchu fair play, będą łzy szczęścia, medale i puchary. Przez najbliższe 2 tygodnie w Ratajskich Igrzyskach Olimpijskich codziennie uczniowie rywalizować będą w innej dyscyplinie sportowej w kilku kategoriach wiekowych. Gospodarzem każdej dyscypliny będzie inna szkoła ratajska. W Ratajskiej Olimpiadzie weźmie udział 15 szkół. Łącznie ok. 1 500 uczestników.

W ramach olimpiady odbędą się również spotkania z olimpijczykami.

fot. W.Kaczmarek