Dwudziestka pamięta! Powstanie Wielkopolskie.

Plan  działań projektowych w roku szkolnym 2022 - 2023 Nawiązuje do projektu ODN w Poznaniu “Powstanie Wielkopolskie 1918-19.Pamiętamy!”

 

Dwudziestka pamięta!

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.

1.12.2022 - 16.02.2023

 

Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców  naszej społeczności szkolnej do przyłączenia  się do działań upamiętniających przodków walczących o niepodległość  i polskość naszego regionu.

27 grudnia

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

 

 

  1. Akcja Zapal znicz na grobie powstańca wielkopolskiego.

od 6.12.2022- 31.12.2022

Odwiedź grób Powstańca na dowolnym wielkopolskim cmentarzu, zapal znicz pamięci, zrób sobie fotografię na tle znalezionego miejsca, podpisz fotografie wg wzoru:

znicz_ nazwisko_ klasa_ miejscowość, gdzie wykonano zdjęcie np. Poznań,Cytadela

 

Fotografię wyślij na adres historia@dysank.pl  

Nagrodą będzie publikacja fotografii na stronie szkolnej i ocena z historii za aktywność.

 

 

  1. Akcja dla całej społeczności szkolnej pt: “Powstańcze pamiątki w mojej rodzinie”, mająca na celu przypomnienie dzieciom i ich rodzicom o losach przodków.

do 16.02.2023

 

Zadanie: Porozmawiaj ze starszymi członkami swojej rodziny, dowiedz się, czy wśród Twoich przodków był Powstaniec Wielkopolski 1918-19, poszukaj pamiątek, np fotografii, odznaczenia, munduru. Sfotografuj, krótko opisz, podając nazwisko przodka  i zdobyte o nim informacje. Całość prześlij na adres historia@dysank.pl . W tytule maila wpisz “Powstańcze pamiątki”.  Za swoją pracę otrzymasz nagrodę w postaci oceny z historii, jeśli jesteś uczniem klas 4-8,  za zadanie domowe długoterminowe  lub pochwałę i dyplom (kl.1-3) a twoje materiały zostaną opublikowane i dołączysz do naszej Dwudziestkowej Powstańczej kompanii.

 

  1. Zadania dla chętnych uczniów z klas 6-8 ( ocena z historii za pracę długoterminową dla chętnych i publikacja najciekawszych prac na stronie szkolnej

do 27.01.2023

 

  • “Jak w Poznaniu upamiętniono ludzi i miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-19 ?” - prezentacja pp.
  • “Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego 1918-19”- prezentacja pp.

 

  1. Szkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim - styczeń 2023, na platformie Wordwall, określonego dnia i w określonych godzinach, link podany na Librusie.

 

 

  1. Konkurs literacki

Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński we współpracy z Telewizją Polską S.A. Oddział w Poznaniu, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Poznaniu organizuje konkurs „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”.

 

Inicjatywa została objęta patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego. Ma na celu pobudzić zainteresowanie wśród młodych ludzi historią najnowszą Polski, przybliżyć jej drogę do niepodległości, zwrócić uwagę na znaczenie powstania wielkopolskiego w losach naszego kraju, a także kształtować takie wartości jak wolność, patriotyzm i poczucie przynależności.

 

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas 4 – 8

 

Temat pracy - powstanie wielkopolskie z perspektywy rodzinnej bądź regionalnej – ukazanie drogi odzyskania niepodległości przez Polskę z punktu widzenia własnej rodziny, członków lub świadków wystąpienia zbrojnego. Prace powinny mieć formę multimedialną, np.: film, animacja komputerowa, czy interaktywne drzewo genealogiczne.

 

Prace należy przesłać na nośniku multimedialnym (płyta CD lub pamięć USB) do 16 lutego 2023 roku na adres: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań, z dopiskiem: „PS-VI. Konkurs Powstanie Wielkopolskie –  edycja 2".

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej

(https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/moje-powstancze-korzenie-powstanie-wielkopolskie-we-wspomnieniach-rodzinnych)

 

Uczniów chętnych do wzięcia udziału w Konkursie proszę o kontakt przez Librusa. Chętnie pomogę we wstępnej części pracy. Na uczestników, którzy przed wysłaniem pokażą  gotowe prace nauczycielom historii, czekają nagrody w formie pochwał i ocen za dodatkowe zadanie długoterminowe.

 

  1. .Lekcje o tematyce powstańczej na historii lub lekcji wychowawczej

 

klasy 7 - Historia zrywu powstańczego - prezentacja i prelekcja “ Życie codzienne w  czasach Powstania Wielkopolskiego”. Można zagrać w gry z czasów Powstania.

 

klasy 8 - Wojenne losy powstańców wielkopolskich.

NA GÓRĘ