Ceremonia otwarcia RIO 2021

20 września 2021r.

Na naszym boisku znów zapłonął znicz Ratajskich Igrzysk Olimpijskich - RIO 2021

Zakończyły się Igrzyska Olimpijskie w Tokio zatem tradycja nakazuje, aby tego samego roku rozegrać olimpiadę na Ratajach - Ratajskie Igrzyska Olimpijskie ( RIO 2021).

Znicz nad Ratajami zapłonął dziś 20 września, a V Ratajskie Igrzyska Olimpijskie będą trwały od 20 września do 1 października 2021 roku. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń sportowych Osiedla. Ceremonia otwarcia RIO, przebiegała zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Odbyła się defilada państw, czyli szkół ratajskich, zawodnicy i sędziowie złożyli ślubowanie. W dalszej części otwarcia RIO na plac wbiegł uczeń naszej szkoły Paweł Lasak z ogniem olimpijskim, który przekazał dwukrotnej medalistce olimpijskiej z Tokio – Karolinie Naji, to ona rozpaliła znicz olimpijski nad Ratajami, flagę olimpijską na maszt wciągnęła Justyna Iskrzycka brązowa medalistka z Tokio. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał Zastępca Prezydenta Poznania Pan Mariusz Wiśniewski.

W Ratajskich Igrzyskach Olimpijskich udział weźmie 9 przedszkoli, 8 szkół podstawowych i 4 szkoły ponadpodstawowe. Przez 2 tygodnie uczniowie rywalizować będą, codziennie w innej dyscyplinie sportu, w kilku kategoriach wiekowych. Każda dyscyplina, jak to na Igrzyskach bywa rozgrywana będzie na innej arenie, czyli w innej szkole ratajskiej. Zwycięskie reprezentacje nagrodzone zostaną medalami i pucharami.

RIO przyciąga nie tylko uczestników i kibiców, zawsze swą obecnością zaszczycają nas olimpijczycy i władze miasta. W bieżącym roku na ceremonii otwarcia gościliśmy 8 olimpijczyków w tym medalistów z Tokio: Karolina Naja (srebrny i brązowy medal w Tokio), Małgorzata Puławska (srebro i brąz), Justyna Iskrzycka (brąz), Joanna Fiodorow, Kacper Majchrzak, Tymoteusz Zimny, Szymon Ziółkowski (złoty medalista z Sydney) i Piotr Wiaderek. Byli również samorządowcy oprócz Zastępcy Prezydenta Poznania, byli radni miejscy i osiedlowi, dyrektor Wydziału Sportu, przedstawiciele Wydziału Oświaty i Kuratorium Oświaty, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”, a także prezesi szkolnych związków sportowych oraz dyrektorzy ratajskich szkół i przedszkoli.

Tak, jak Igrzyska są symbolem idei pokoju i przyjaźni wszystkich krajów świata, tak nasza inicjatywa promująca ideę olimpizmu przyczyniła się do integracji szkół i całego ratajskiego środowiska.  Najważniejszy w Igrzyskach Olimpijskich jest udział.

Życzymy wszystkim uczniom by olimpijskie wartości, takie jak: przyjaźń, szacunek, dążenie do doskonałości i fair play były dla nich prawdziwym drogowskazem.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników RIO!

 

NA GÓRĘ